česky english  New Jersey Devils


24. únor 2011 / ELIÁŠ POD STROP! NAVRHUJÍ V JERSEY BRODEUR A SPOL.


Když v NHL chtějí, aby některý z hokejistů visel pod stropem arény, neznamená to výzvu k trestnému činu vraždy. Je to pro dotyčného naopak velká pocta. Jako první Čech by se jí mohl dočkat Patrik Eliáš. Mluví se o tom už teď, byť stále hraje.

NEWARK Vlasatý démon Jaromír Jágr pomohl Pittsburghu ke dvěma Stanley Cupům a svého času byl coby kapitán Penguins ve městě málem bohem.

 Brankář Dominik Hašek svými artistickými zákroky v Buffalu udělal z party dříčů finalisty play-off a vkladem jeden milion dolarů založil nadaci pro malé hokejisty z chudších rodin.

 Oba byli superhvězdami NHL, sbírali individuální trofeje. Přesto se nemusí dočkat slavnosti, při níž bude obří plachta s jejich číslem a jmenovkou stoupat pod strop pittsburské/buffalské arény.

 Tímto obřadem v zámoří uctívají jen bývalé hráče, kteří drtivou většinu kariéry strávili v jednom klubu a oddaně mu sloužili. Jágr i Hašek opouštěli Penguins/Sabres trochu ve zlém a řadu dalších let působili jinde.

 A tak má asi největší šanci stát se prvním Čechem, jenž „bude viset pod střechou“ jedné z hal NHL, Patrik Eliáš, křídlo New Jersey Devils.

 „Podle mě je to jasná věc,“ řekl brankář Martin Brodeur listu Star-Ledger. „Až jednou skončí, bude jistě nejlepším útočníkem Devils. Patty je důležitým mužem dějin klubu.“

 Jako první hráč Devils (a druhý Čech po Jágrovi) dosáhl čtyřiatřicetiletý Eliáš na hranici 800 bodů v základní části. Povedlo se mu to o víkendu, kdy třemi asistencemi přispěl k vítězství 4:1 v Carolině.

 Za New Jersey prvně nastoupil v sezoně 1995/96 a zůstal mu věrný dodnes. Slavil s ním dva Stanley Cupy, v roce 2000 přihrál na rozhodující trefu finálové série proti Dallasu. Kontrakt má do léta 2013 a jeho šéfové ho nesmějí vyměnit, aniž s tím sám souhlasí. „Osmistovka je fajn, ale rád bych ještě nějakou dobu v NHL vydržel a 200 bodů přidal,“ řekl Eliáš, jehož zjevně láká číslo 1 000.

 Devils loni na podzim začali strašlivě, vymetali dno tabulky, ale Eliáš jako jeden z mála zasloužil pochvalu. Také díky němu se tým v zimě sebral a v posledních týdnech náleží do ligové špičky. Eliáš vmužstvu vládne produktivitě, nastřádal nejvíc asistencí, ve statistice plus/minus se drží na +1.

 „Patty patří mezi nejlepší hráče, jež jsem na ledě potkal,“ řekl pro Star-Ledger jeho parťák z lajny Brian Rolston. „Je výjimečný.“

 „Tu osmistovku ještě o dost překoná,“ věští kanonýr Ilja Kovalčuk.

 A jednou... Poté, co český Mr. Devil odejde do penze, ho klub s plnou parádou pověsí.

FAKTA Patrik Eliáš v NHL (1995–2011) Celou kariéru v NHL strávil s číslem 26 v New Jersey. Premiéru zažil 7. prosince 1995 proti Torontu. V klubu vládne s 800 body (328 + 472) v 939 zápasech, druhý MacLean jich má 701. Eliáš navíc posbíral 40 gólů a 77 asistencí v play-off. Výrazně ho přibrzdila žloutenka, jíž se nakazil v Rusku při výluce NHL v sezoně 2004/05. Dvakrát vyhrál Stanley Cup. Smlouvu má do léta 2013.

Zdroj: Mladá Fronta DNES/autor:K.Knap31. prosinec 2014V posledním letošním utkání prohráli New Jersey Devils na ledě týmu Detroit Red Wings 1:3.

30. prosinec 2014Hokejisté New Jersey Devils zvítězili nad týmem Pittsburgh Penguins 3:1.

Archív novinek ...