česky english  New Jersey Devils


21. březen 2009 / FRANTIŠEK KUČERA: ELIÁŠ SE STAL NESMRTELNÝM


Začátkem týdne zažili v NHL a hlavně v New Jersey velkou slávu. V jediném zápase padly hned dva rekordy, což je mimořádná událost. Patrik Eliáš se stal nejproduktivnějším hráčem Devils a jeho spoluhráč, brankář Martin Brodeur, vychytal 552. výhru v NHL. Čímž překonal legendárního Patricka Roye.

Pochopitelně mám radost především z Patrikova úspěchu. Moc dobře si ho totiž pamatuju, když v zámoří kariéru začínal. Tedy přesněji, když hrál druhým rokem na farmě v Albany. V tu dobu jsem zrovna prožíval v Americe své nejhorší období, takže jsem se také pohyboval po farmách v Syracusách a Philadelphii. A měl jsem tedy tu možnost se s ním potkat. A vidíte, roky uběhly a z Patrika se stala hvězda. Vyhrál Stanley Cupy, je klíčovou osobností Devils. A teď se může pyšnit i tím, že udělal nejvíc bodů v historii klubu. Je to obrovský úspěch, na který může být pyšný. Je to totiž jen jeho zásluha, všechno si vydobyl sám.

Není to totiž vůbec snadné. Musíte se rvát na farmách, zvyknout si v průběhu kariéry na jiný styl hokeje. Patrik to ale všechno vydržel, prosadil se. A ukázal cestu pro další kluky, kteří se hokeji věnují. Ale vraťme se k rekordům. Statistiky, různé milníky, to vše mají v NHL rádi. Vždycky je kolem toho velká sláva. A když to vyjde ještě v domácím prostředí a ve vítězném utkání, je to pak o to silnější.

A přesně to si teď mohl vychutnat Eliáš. Navíc když se jeho kousek spojil s Brodeurovým, který překonal rekord v počtu vítězství v NHL. I diváci si večer pořádně vychutnali, hlavně tu show s odstřiháváním sítě. Přiznám se, že jsem to ještě neviděl. Ale jde o dobrý nápad, po vzoru basketbalu. Patrik zase velkolepý večer vyšperkoval zeleným kloboukem.

Měl vlastně štěstí, že se právě ten den slavil irský svátek St. Patrick´s Day. Právě v New Yorku žije obrovská komunita Irů, takže to bylo skutečně dobře vymyšlené. Lidi ho budou mít i radši, že si vzpomněl a zamával tradičním zeleným kloboukem. I bez toho se ale každopádně ocitnul mezi nesmrtelnými. A v budoucnu se může těšit na to, až mu v hale u stropu vyvěsí dres.

Pokud mluvíme o výjimečných hráčích, nejde pominout Brodeura. Vychytat 552 výher je něco neuvěřitelného. A to se ještě trochu přehlíží, jakou porci zápasů má za sebou. Pokud se nepletu, tak mu zbývá 13 utkání do tisícovky a dalších 29 k rekordu Patricka Roye. Na gólmana obrovský počet. Musíme si totiž uvědomit, že právě brankáři jsou pod větším stresem než ostatní hráči. A vydržet takový zápřah není legrace.

A k tomu večeru ještě jedna poznámka. Měli bychom se poučit z toho, jak v zámoří rekordní události pojímají. Když se tady někdo loučí s kariérou, šije se to rychlou jehlou. Hráč stojí někde u mantinelu, místo aby byl uprostřed. Ale věřím tomu, že to časem bude i u nás důstojné.

NHL OČIMA FRANTIŠKA KUČERY:

Musíte se rvát na farmách, zvyknout si v průběhu kariéry na jiný styl hokeje. Eliáš to ale všechno vydržel a prosadil se.“

FRANTIŠEK KUČERA je hokejovým mistrem světa a olympijským vítězem.

Zdroj: Sport31. prosinec 2014V posledním letošním utkání prohráli New Jersey Devils na ledě týmu Detroit Red Wings 1:3.

30. prosinec 2014Hokejisté New Jersey Devils zvítězili nad týmem Pittsburgh Penguins 3:1.

Archív novinek ...